روز فولاد

نوسانات بازار آهن در ماه های اخیر در بازار ایران

رئیس اتحادیه آهن با بیان اینکه عده ای در بورس بیش از نیاز خود محصول خریداری کرده و آنها را در بازار آزاد با قیمت های بالاتر به فروش می رسانند، افزود: چندین بار اعلام شده است که نظام توزیع ایراد دارد و همین ایرادات باعث شده برخی افراد سود جو از این خلاها سوء استفاده کرده و کالاها را چندین ماه در انبارهایشان نگهداری کنند و بعد با قیمت های بالاتر به فروش رسانند.

نگرانی های بازار آهن

با وجود به هم ریختگی بازار فولاد، آهن و افزایش غیرمنتظره این محصول ما هم چنان جزو ۱۰ کشور اصلی تولیدکننده فولاد هم از لحاظ کیفی و هم کمی می باشیم و سالانه چیزی در حدود ۲۷ میلیون تن محصول تولید می‌کنیم، که البته طی برنامه ریزی های انجام شده تا پایان سال این رقم به ۳۰ میلیون تن در سال می رسد این در حالی است که مصرف داخلی ما چیزی در حدود ۱۷ میلیون تن در سال می باشد. از مشکلات حوزه فولاد می توان به نظام توزیعی آن اشاره داشت که طبق قانون اتحادیه مسئول توزیع این محصول می باشد اما با دخالت‌هایی که صورت می گیرد رانت و مفسده در آن بسیار اتفاق می افتد چرا که افراد بدون هیچ گونه پیشینه درستی با رانت وارد این بازار می شوند در صورتی که می بایست طبق قانون از اتحادیه برای ورود به حوزه توزیع محصولات فولادی مجوز دریافت کند. با اندکی تامل می توان یکی از عوامل مهم گران شدن محصولات فولادی را با وجود تولید بیش از نیاز بازار داخل، این افراد هستند.

اما سوال دیگری مطرح می شود که آیا این قیمت ها در حالی که فولاد ایران با انرژی های ارزان تولید می گردد و هزینه تولید بالایی ندارد، منطقی و قابل مقایسه است؟

عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد در پاسخ این سوال عنوان نموده است که درست است که هزینه انرژی در ایران پایین است ولی بهره های بانکی که تولیدکنندگان با آنها درگیر هستند بالا بوده و جبران هزینه پایین انرژی را می کند و نزدیک شدن قیمت داخلی به قیمت های جهانی منطقی به نظر می رسد.

دلایل افزایش قیمت آهن از زبان تولید کننده :

به نقل از عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد جناب آقای سیدرضا شهرستانی، دلیل افزایش قیمت آهن در بورس کالا، روابط خارجی و تهدیدات جدید نفتی آمریکا اعلام گردید. دولت به منظور جبران کاهش صادرات نفتی، به دنبال افزایش صادرات غیرنفتی می باشد و به همین دلیل تولیدکنندگان می توانند پس از عرضه در بورس کالا، به صادرات آهن بپردازند اما به لحاظ نرخ، سقف بورس کالا برداشته شده است و عرضه‌ها باید کشف نرخ شوند. طی روزهای اخیر که دلار روند افزایشی داشته، برخی فولادسازان نیز به منظور افزایش صادرات خود، مواد اولیه بیشتری را جهت تولید میلگرد و… از بورس تقاضا نموده اند و همین امر موجب ایجاد رقابت شده است. رقابت ایجاد شده نیز، موجب افزایش قیمت ها گردیده است.

البته آقای شهرستانی بر این باورند که نرخ‌ها در حال واقعی و نزدیک شدن به قیمت‌های جهانی هستند. درواقع علت افزایش قیمت فولاد در بازار آهن را منطقی و در حال نزدیک شدن به قیمت های جهانی اعلام نموده اند. قیمت شمش آهن در بازار جهانی حدود ۴۸۰ تا ۵۰۰ دلار هر تن است. اگر قیمت‌های داخلی با همین نرخ ارز آزاد که بالای ۱۴ هزار تومان است، محاسبه شود، هم‌اکنون قیمت‌های داخلی ۳۰درصد زیر نرخ‌های جهانی است.

دلیل دیگر افزایش قیمت آهن ورود حجم زیادی از نقدینگی سرگردان در دو هفته اخیر توسط افراد غیر متخصص به بازار آهن آلات و بورس فلزات پس نتیجه یک عامل داخلی حوزه آهن آلات یعنی افزایش منطقی قیمت شمش و یک عامل خارجی یعنی ورود نقدینگی می شود افزایش لجام‌ گسیخته سطح معاملات و رقابت در بورس فلزات، بدون توجه به بازار مصرف همه شواهد و قرائن حاکی از رشد پله ای و ملایم میلگرد درخرداد ماه (همگام با تورم) بود.

دلایل پشت صحنه ای افزایش قیمت آهن :

اولین دلیل تحریم‌ها بود که باعث کاهش حجم صادرات آهن آلات ایران شد و این مورد باعث شد که فعالان اقتصادی در مورد خرید و تکمیل موجودی انبارهای خود تردید داشته باشند. یکی از مهم ترین دلایل نوسانات بازار آهن این بود که به دلیل کم بودن موجودی انبار های داخلی میزان تقاضا کاهش یافت.

دومین دلیل افزایش قیمت آهن در بازار داخلی ایران، روند رو به رشد قیمت دلار در بازار و انتطارات تورمی این محصول است. افزایش قیمت ها در شرایطی به وجود آمد که کارخانجات خصوصی تولید شمش تعطیل بوده و عرضه این محصول با محدودیت همراه نبود. ضمن آنکه قیمت آهن اسفنجی در محدوده ۲۸۰۰ تومان و همچنین گندله هم ثابت ماند. بر همین اساس تحلیل گران دلیل افزایش قیمت در محصول شمش آهن را افزایش قیمت میلگرد که به دلیل توقعات تورمی بوده می دانند.

شرط ماندگاری و تثبیت قیمت ها چیست؟

پس به نظر می رسد شرط ماندگاری و تثبیت قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات در کانال های بالاتر در دراز مدت، یکی گشایش بازارهای صادراتی و دوم؛ ورود تقاضای جدید داخلی خواهد بود.

برای همگام سازی قیمت انواع فولاد مانند نبشی، ناودانی و میلگرد، آن هم در شرایط فعلی که با در نظر داشتن این افزایش نرخ دلار و شرایطی که فولاد داخلی دارای قیمت میانگین ۵۰ سنت می باشد، به همین صورت نرخ میلگرد مرغوب در داخل کشور به ۴1۰۰ تومان رسیده، بدون شک برای کنترل قیمت به صورت دستوری به این مشکل بر خواهیم خورد که دلال ها و افرادی که قصد انبار کردن محصولات فولادی را دارند، باعث ایجاد تقاضای کاذب خواهند شد و به طور کلی این کار افراد فرصت طلب را به بازار فولاد جذب می‌کند. با این شرایط باید راهکاری که در این خصوص انتخاب کرد که قیمت فولاد را باید به صورت پلکانی در بازار بورس کنترل کرد تا آن را به نرخ واقعی آهن آلات نزدیک کنیم. در صورتی که افزایش عرضه و افزایش قیمت در بازار بورس کالا به صورت همزمان انجام نشود، به همین منوال ما شاهد افزایش کنترل شده قیمت و تقاضای کاذب در بازار فولاد هستیم.