شمش (بیلت) فولادی

در این واحد تولیدی، شمش فولادی از نوع فولاد ساختمانی بوسیله تکنولوژی ذوب در کوره های القایی و ریختگری پیوسته شمش در یک واحد ریختگری مطابق با نیاز صنایع و استانداردهای شناخته شده بین المللی به شرح زیر تولید و عرضه می گردد.

  • ترکیب شیمیایی: بر اساس استاندارد های معتبر ملی و بین المللی و یا انالیز مورد درخواست مشتری
  • گرید های تولیدی: انواع فولاد ساختمانی شامل: sp3-sp4-sp5 و یا معادل آنها در استاندار های دیگر
  • محدوده ابعادی: سطح مقطع 125*125 میلیمتر مربع به طول 6 متر
  • کیفیت ظاهری و درونی: عاری از هر گونه مک و تخلخل سطحی قابل مشاهده با چشم عاری از عیوب سطحی شامل سرباره محبوس، ترک و شیار عمیق
2
4

شمش فولادی در دسته کالاهای فولادی نیمه ساخته یا به طور کلی فرآورده های میانی نورد فولاد قرار می گیرد و در فرآیند تولید پس از انجام چندین مرحله بر روی این محصول در نهایت محصولات نهایی تولید می گردد. شمش فولادی دارای سطح مقطعی ذوزنقه شکل می باشد که طولی کمتر از 2 متر داشته و ابعاد آن برای حمل و نقل و انبار مناسب است. شمش های فولادی در بازار مصرف به سه شکل بلوم، بیلت و فابریک موجود می باشند. این سه محصول تفاوت های اساسی با یکدیگر داشته و در اصطلاح گاهی اوقات به اشتباه از آن ها نام برده می شود.

شمش بیلت در تمامی کشورها به روش ccm تولید می گردد و به طور کلی چنانچه شمش مستقیما از تولید ccm به مرحله نورد برسد به نام بیلت شناخته می شود. از این محصول در صنایع نورد بیشتر برای تولید میلگرد و سیم فولادی استفاده می گردد. چنانچه شمش های فولادی در سایزهای بزرگتری تولید گردند و پس از نورد به سایز مورد نظر برسند فابریک نامیده می شوند. همچنین بیلت به محصولی اطلاق می گردد که از کنار اسلب بریده شده باشد و یا تمام اسلب به صورت شمش در آمده باشد. لازم به ذکر است که روش تولید تمامی این محصولات به یک صورت بوده و تفاوتی مابین فرآیند آن ها وجود ندارد.