مقالات

روز فولاد

بررسی علت افزایش ناگهانی قیمت میلگرد

دلایل افزایش قیمت فولاد:

دلیل افزایش قیمت فولاد و به خصوص میلگرد به دو عامل اصلی مربوط است. در چند ماه اخیر و با مطرح شدن بحث تحریم ها بیشتر احتمالات حکایت از کاهش حجم صادرات فولاد ایران را داشت. این عامل موجب تعلل و تردید فعالان اقتصادی در خرید و تکمیل موجودی شد و همین مطلب موجب کاهش شدید موجودی انبارها و کارخانجات نوردی شد.

عامل این قضیه را می توان؛ افزایش قیمت ارز و ایجاد موج جدید تورم در چهار ماه گذشته در کلیه بازارهای موازی دانست. که لاجرم در بازار فولاد و قیمت محصولات فولادی (اعم از قیمت ناودانی نبشی و میلگرد) نیز موثر خواهد بود. در این مقاله به عوامل دیگر افزایش قیمت میلگرد اشاره می کنیم.

هزینه مواد اولیه :

قراضه آهن و سنگ آهن دو ماده اولیه اصلی برای تولید قطعات آهنی مانند میلگرد و تیر آهن می باشند. اگر در تامین مواد اولیه کمبود داشته باشیم منجر می شود که تقاضای این مواد بیشتر از عرضه ی آن ها شود که باعث گران شدن مواد اولیه و به طبع افزایش قیمت آهن می شود.

عرضه و تقاضا :

عرضه و تقاضا مانند  هر کالای دیگر، بر روی قیمت آهن و مشتقات آن مانند تیرآهن و میلگرد که از قطعات پرکاربرد هستند تاثیر فراوانی دارد و یک فاکتور تعیین کننده به شمار می رود. هر چه تقاضا بیشتر باشد، عرضه کمتر می شود و قیمت نیز افزایش می یابد و برعکس هرچه تقاضا کمتر باشد، عرضه بیشتر می شود و در دنبال آن قیمت پایین می آید.

بازار ارز :

بستر بازار ارز همان طوری که از شواهد بر می ‌آید در حال حاضر ملتهب است؛ در آذر ماه صرافی ملی تلاش کرد تا با یک مانور کاهشی ۱۰۰ تا ۱۵۰ تومانی التهاب را فرونشاند؛ اما روند بازار طلا به عنوان مهم ترین بازار نشان دهنده روند واقعی نرخ ارز در بازار داخلی؛ از این تغییر تبعیت نکرده و به طوری که دیده شده در طول فعالیت خود در روزهای گذشته پیوسته افزایشی بوده است. یا به طور واضح تر دلار طلا از این دستور دولتی تبعیت نکرد؛ و به طوری که در بازگشایی فعالیت روزهای اخیر این صرافی دیده می شود، مجبور به افزایش مجدد و بازگشت به نرخ بازار شد. در واقع زورآزمایی ها بین بازارساز بازار ارز و بازار آزاد همچنان که دیده می شود ادامه دارد و باید منتظر نتیجه آن ماند.

به عنوان دلیل سوم می‌توان از تعطیلی کارخانه‌ها و شرایط نامناسب تولیدکنندگان نام برد که باعث کاهش عرضه در هنگام وجود تقاضا می‌شد و همین موضوع بر افزایش قیمت‌ها دامن می‌زند.

 قیمت نفت خام :

ممکن است در ۲۰۲۰ به اندازه مطلوب بهبود نیابد و از آنجا که اقتصاد خاورمیانه بر پایه فروش نفت استوار است محتملا بسیاری از پروژه ها دچار توقف فعالیت گشته و یا اصلا آغاز بکار نکنند. این خود می تواند بر تقاضای فولاد و سایر کالاهای صنعتی جهان تاثیر گذار باشد برخی معتقدند که در خوش بینانه ترین حالت قیمت نفت در اواخر ماه آگوست سال جاری به محدوده ۴۵ دلار برسد و این عدد در صورت وقوع هنوز از قیمت ۶۵ تا ۷۰ دلار ابتدای سال ۲۰۲۰، حدود ۲۵ تا ۳۰ دلار پایین تر است و بالطبع بر روی میزان تقاضا و نیز اقتصاد منطقه و جهان تاثیر گذار خواهد بود عده قلیلی نیز معتقدند که یک تنش نفتی یا سیاسی در منطقه می تواند قیمت نفت را به محدوده اواخر سال ۲۰۱۹ برساند اما به نظر نمی رسد که کشورهای درگیر فعلی، خواهان چنین وضعیتی باشند و محتملا هدفشان این است که به نوعی مسالمت آمیز سال ۲۰۲۰ را سپری کنند.

بازار جهانی فولاد تحت تاثیرکرونا!

به گزارش عصرآهن: بازار جهانی آهن و فولاد به علت انتشار ویروس کرونا در چین، بسیار کم تحرک شده و در وضعیت ابهام قرار دارد. پس از افت شدید قیمت قراضه در ترکیه، قیمت آهن آلات نیز تحت تاثیر بوده و روند کاهشی داشته است. به طوری که قیمت بیلت CIS به 395 تا 400 دلار فوب کاهش یافته و تقاضای 10 هزار تن بیلت از الجزایر نیز هنوز نهایی نشده است.با طولانی شدن تعطیلات در چین نیز، احتمالاً فولاد سازان چینی به صادرات آهن آلات به بازارهای جهانی روی آورند تا بدین صورت جایگزینی برای بازار داخلی پیدا کرده باشند.

بالا بردن حجم عرضه آهن آلات در بازار

برای همگام سازی قیمت انواع فولاد مانند نبشی، ناودانی و میلگرد، آن هم در شرایط فعلی که با در نظر داشتن این افزایش نرخ دلار و شرایطی که فولاد داخلی دارای قیمت میانگین ۵۰ سنت می باشد، به همین صورت نرخ میلگرد مرغوب در داخل کشور به ۴1۰۰ تومان رسیده، بدون شک برای کنترل قیمت به صورت دستوری به این مشکل بر خواهیم خورد که دلال ها و افرادی که قصد انبار کردن محصولات فولادی را دارند، باعث ایجاد تقاضای کاذب خواهند شد و به طور کلی این کار افراد فرصت طلب را به بازار فولاد جذب می‌کند. با این شرایط باید راهکاری که در این خصوص انتخاب کرد که قیمت فولاد را باید به صورت پلکانی در بازار بورس کنترل کرد تا آن را به نرخ واقعی آهن آلات نزدیک کنیم. در صورتی که افزایش عرضه و افزایش قیمت در بازار بورس کالا به صورت همزمان انجام نشود، به همین منوال ما شاهد افزایش کنترل شده قیمت و تقاضای کاذب در بازار فولاد هستیم.

در تکاپوی کشف چرایی این اتفاقات؛ مجددا مصوبه ‌ای از ستاد تنظیم بازار منتشر شد که نشان میداد، ضمن اینکه کلیه اختیارات تنظیم بازار فولاد کشور تا اطلاع ثانوی بر عهده بورس کالا یا در واقع خود فولادسازان بزرگ کشور قرار داده شده؛ موضوع تعیین نرخ پایه عرضه شمش بر مبنای نرخ دلار نیمایی و نرخ شمش صادراتی ایران شکل اجرایی جدی ‌تری به خود گرفته است؛ مطابق با این دستورالعمل؛ فولادسازان موظف شدند که علاوه بر اینکه حداقل ۹۰ درصد تقاضای داخلی را تامین نمایند؛ از فروش فولاد با نرخی بالاتر از نرخ صادراتی فوب خلیج فارس نیز خودداری نمایند.

البته نباید فراموش کنید افزایش قیمت تنها به  قیمت میلگرد محدود نمی‌شود و دیگر پروفیل‌های فولادی نیز نوسانات بسیاری را تجربه کرده‌اند.

Sidebar Scroll To Top